Jeżeli chcesz zobaczyć jak to odludne miejsce wygląda pod grubą warstwą śniegu, zapraszamy na fotograficzną podróż przez najdzikszą część Beskidów Wschodnich.
Gorgany zimą. Najbardziej dzikie góry Europy. Poniżej przybliżamy tajemnice naszych kilku zimowych wypraw. Zdradzamy gdzie, kiedy i jak wędrujemy oraz dzielimy się tym, czego możemy spodziewać się zimą w górach. Jeżeli interesują Cię tylko zdjęcia, to od razu możesz przejść do galerii.
Gdzie wędrujemy?
Gorgany to pasmo górskie w łańcuchu Karpat, w południowo-zachodniej części Ukrainy, wchodzące w skład Beskidów Wschodnich i stanowiące ich najdzikszą część. Uważa się, że to jedne z najbardziej dzikich gór całej Europy. Nam trudno jest się z tym nie zgodzić.
Dokładną trasę naszych wypraw zamieszczę w osobnym wpisie, żeby tutaj nie zanudzać tych, którzy chcą skupić się na odkrywaniu uroków tego regionu uchwyconych na wybranych zdjęciach.
Kiedy wędrujemy?
Zebrane w galerii zdjęcia pochodzą z wypraw z 2005 i 2006 roku zorganizowanych wspólnie z przyjaciółmi. Najczęściej wędrujemy tam na przełomie stycznia i lutego.
Jak wędrujemy?
Piesze wędrowanie jest tym, co kochamy. Chodzimy używając rakiet śnieżnych i kijów trekkingowych. Cały sprzęt nosimy w plecakach. Śpimy pod namiotami na karimatach w puchowych śpiworach. Używamy tradycyjnych papierowych map (tak, takie jeszcze istnieją) i kompasów. Nie używamy map elektronicznych, GPS, ani telefonów komórkowych. Jedzenie gotujemy na kuchenkach benzynowych. Zapas pożywienia na całą dwutygodniową wyprawę (oraz trzy dni awaryjne) mamy przy sobie (po drodze nie ma możliwości uzupełnienia zapasów). Wodę pozyskujemy ze śniegu. Dlatego plecaki pierwszego dnia rano ważą najczęściej 32 kg (każdy). Za to codziennie ubywa nam 0,5-1 kg jedzenia i paliwa.
Na temat używanego przez nas sprzętu planuję zrobić osobny wpis.
Najczęściej wędrujemy w dwie osoby. Raz wędrowaliśmy w trójkę, inną wyprawę zorganizowaliśmy w pięcioosobowym składzie.
Czego możemy spodziewać się w górach?
Najniższa temperatura na jaką trafiliśmy to -28°C wewnątrz namiotu. Należy zdawać sobie sprawę, że bardzo silne wiatry, które nam towarzyszą, sprawiają, że temperatura odczuwalna jest znacznie niższa. Ponieważ pytacie nas często o odmrożenia, to niniejszym wyjaśniamy, że nigdy nam się nie przytrafiły. Dzieje się tak dlatego, że dokładamy wszelkich starań, żeby taki stan utrzymał się na zawsze.
Zrobiliśmy dotychczas kilka zimowych wypraw, bodajże siedem (wliczając w to jedno przejście polskich Beskidów). W ich czasie w górach spotkaliśmy trzy osoby (nie licząc Straży Granicznej w Polsce). Dlatego nie bez przyczyny Gorgany cieszą się sławą jednych z najbardziej dzikich gór na naszym kontynencie. A Gorgany zimą to zdecydowanie najbardziej dzikie góry Europy. Dzięki temu oferują bezkres śnieżnego krajobrazu i bezcenne poczucie gór na wyłączność.
Co rano cieszyliśmy oczy niezapomnianymi widokami. Spójrzcie sami. Więcej zdjęć znajdziecie w galerii.